Łukęcin – atutem tej kameralnej, nadmorskiej miejscowości jest niewątpliwie piękna, piaszczysta, nadmorska plaża, która ciągnie się kilometrami oraz wspaniały las nadmorski. Bliskość morza i otaczający las sprawiają, że na tych terenach panuje wybitny, uzdrowiskowy mikroklimat. Można tu spotkać wiele cennych, chronionych gatunków roślin i zwierząt m.in. Kanię rdzawą (rudą), Jaszczurkę zwinkę, Jaszczurkę żyworodną, a także Orła bielika, czy Płatkonoga płaskodziobego.

Kamień Pomorski (14 km) – główną atrakcją miasta jest romańsko-gotycka Katedra. Znajdujące się tu wspaniałe, barokowe organy przyciągają każdego lata melomanów na koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Prawdziwą perłą jest uroczy, przykatedralny wirydarz – wewnętrzny ogród klasztorny, otoczony krużgankami porośniętymi dzikim winem. Zobaczyć można również Skarbiec oraz wieżę, skąd można podziwiać panoramę miasta. Z innych atrakcji należy wymienić: Pałac Biskupi z XIV w., fragmenty średniowiecznych murów obronnych z Bramą Wolińską (aktualnie Muzeum Kamieni i Minerałów), gotycki ratusz o bardzo ciekawej architekturze.

Wyspa Chrząszczewska (14 km) – położona w zachodniej części Kamienia Pomorskiego. Przy brzegu w wodzie stoi ogromnych rozmiarów kamień, od którego wzięło nazwę miasto i zatoka.

Grębowo – Pole Golfowe oraz Country Club. Miejscowość położona ok. 5 km od Kamienia Pom.

Jarszewo – niewielka malownicza wioska z dobrze zachowaną zabytkową zabudową oraz XVI-wieczny kościółek, który urzeka niepowtarzalnym wnętrzem o intensywnych barwach i bogatym wyposażeniu.

Wolin – legendarna Wineta, miasto o bogatej przeszłości kusi przybysza historią i barwnymi imprezami letnimi. Z zachowanych zabytków na uwagę zasługują: zbiory archeologiczne z regionu zgromadzone w Muzeum Regionalnym, kościół Św. Mikołaja z XIII w., neogotycki Ratusz, cmentarzysko kurhanowe na Wzgórzu Wisielców, prywatna stocznia, w której wykonuje się kopie starych łodzi.

Międzyzdroje – Promenada Gwiazd (aktualnie Festiwal przeniesiony do Sopotu), molo, Muzeum Figur Woskowych, Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego oraz pobliski Rezerwat Żubrów – to sztandarowe atrakcje tego kurortu. W pobliskiej wiosce Wapnica można podziwiać malownicze Jezioro Turkusowe, a ze wzgórza Zielonka w Lubiniu rozciąga się niezwykle uroczy widok na Zalew z archipelagiem wysp. Przy trasie Międzyzdroje-Dziwnów można wspiąć się na górę Gosań (93 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie na polskim wybrzeżu skąd rozciąga się ciekawa panorama na morze.

Dziwnów – znane kąpielisko położone na piaszczystej mierzei między Bałtykiem, a Zalewem Kamieńskim. Przy nabrzeżu liczne, barwne kutry rybackie. Niewątpliwą atrakcję stanowią wycieczki statkami po Zalewie Kamieńskim i morzu, a także most zwodzony. Na tym terenie możemy spotkać wiele cennych, prawnie chronionych gatunków flory i fauny m.in. na obszarze użytku ekologicznego „Martwa Dziwna” – zajmującego pow. 96 ha, odkryto obecność bardzo rzadkich gęsi – Biernikli kanadyjskiej, czy czeczotki tundrowej.Na wydmach natomiast można spotkać stanowisko Mikołajka nadmorskiego i innych roślin słonolubnych.

Pobierowo – według przekazu ustnego zachował się mocno zdewastowany dom Ewy Braun.

Trzęsacz – słynne ruiny kościoła, który w XV wieku zbudowany został ok. 2 km od brzegu morskiego, a obecnie pozostał tylko niewielki fragment na krawędzi podmywanego przez Bałtyk klifu.

Niechorze – nadmorska miejscowość wypoczynkowa z tradycjami związanymi z rybołówstwem. Zachowała się tu częściowo stara, przedwojenna zabudowa m.in. oryginalna chata – aktualnie Muzeum Rybołówstwa. Do głównych atrakcji Niechorza należy Latarnia Morska wzniesiona w drugiej poł. XIX wieku. Ze szczytu latarni rozciąga się ładny widok na morze i okolicę. W pobliżu znajduje się jezioro Liwia Łuża – rezerwat ptactwa błotnego i wodnego.

Dreżewo – malowniczo położona wieś z zachowanymi zabudowaniami folwarcznymi oraz romantycznym XIX – wiecznym Pałacem sprawiającym wrażenie zamku obronnego.

Cerkwica – główną atrakcją wioski jest zabytkowy kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – jedna z ładniejszych świątyń na Wybrzeżu. Wzniesiony został w XV wieku z polnych kamieni i cegły. We wnętrzu zachowało się cenne XVII-wieczne wyposażenie. Za kościołem znajduje się studzienka św. Ottona – miejsce gdzie prawdopodobnie Święty udzielał chrztu Pomorzanom. W wiosce zachował się również dwór z oryginalną salą balową.

Ciećmierz – wieś z dobrze zachowanymi, zabytkowymi budynkami gospodarczymi. Na uwagę zasługuje również kościół z 1604 roku – ciekawy przykład sztuki ludowej tego regionu. We wnętrzu zachowało się oryginalne wyposażenie, a także kopia gotyckiego ołtarza, którego oryginał został przeniesiony do Katedry w Szczecinie.

Świerzno – szczególne zainteresowanie w tej niedużej wsi wzbudza ryglowy dwór Flemmingów z I połowy XVIII wieku. We wnętrzu zachowała się m.in. sala balowa z cennymi malowidłami z epoki. Wokół dworu znajduje się dość dobrze zachowany park, którego układ był wzorowany na wersalskich ogrodach.

Rybokarty – niewątpliwą atrakcją jest jedna z ciekawszych neogotyckich budowli na Pomorzu – Pałac magnacki ze stylizowanymi na obronne wieżami oraz uroczym parkiem krajobrazowym. Przed pałacem rośnie jodła szlachetna – druga pod względem grubości w Polsce.

Gryfice – z zachowanych zabytków świadczących o bogatej historii miasta należy wymienić: fragmenty średniowiecznych murów obronnych z bramą Wysoką i Kamienną oraz basztą Prochową, kościół Mariacki z XIII wieku, kaplica św. Jerzego, młyn wodny. Do ciekawszych zabytków regionu należy Muzeum Kolejnictwa Kolei Wąskotorowych.

Kolejka wąskotorowa – z Gryfic do Niechorza (przez Trzęsacz i Rewal) – malownicza trasa wśród zielonych lasów i pastelowych łąk w wagonikach w stylu retro.

Trzebiatów – miasto zachowało średniowieczny układ ulic z centralnie usytuowanym barokowym ratuszem z XVIII w. oraz zabytkowe kamieniczki z minionych epok. Na jednej z nich znajduje się sgraffito z 1639 r. ukazujące poganiacza i słonia. Nad miastem guruje potężny kościół Mariacki z XIV wieku, który pełnił funkcję latarni morskiej dla statków pływających po morzu. Z wieży kościoła rozciąga się ciekawa panorama okolicy. Wokół starego miasta zachowały się długie odcinki średniowiecznych murów obronnych oraz Baszta Kaszana. Do zobaczenia również: zespół pałacowo – zamkowy z XVII w. , Krzyż pokutny z XVI w., gotycka kaplica Ducha Świętego, w której w XVI w ustanowiono przejście całego księstwa na protestantyzm.

Nowielice – stadnina koni z tradycjami. Hoduje się tu konie sportowe z domieszką krwi hanowerskiej.

 

Najlepsze wczasy nad morzem!